FOLTYN.CZ   SPORTOVNÍ A GT VOZY   NABROUŠENÉ ŠKODOVKY   OSOBNOSTI   REPORTÁŽE, OHLASY   INZERCE   O SOBĚ   ODKAZY   E-MAIL

HWM - JaguarHersham and Walton Motors je název, který se skrývá za značkou sportovně závodních vozů HWM. Firmičku založili britští jezdci George Abecassis a John Heath v roce 1946 jako zastoupení značky Alta. Od roku 1952 do roku 1956, kdy byla společnost zrušena po tragické nehodě J. Heathe v závodě Mille Miglia, vyráběla kromě vozů F3 i velmi pěkné sportovní automobily pro užití na okruzích, v závodech do vrchu i v běžném provozu. Bílý vůz je HWM Jaguar objemu 3800 ccm z roku 1953. V Brně jej představili v roce 1999 při Historic Masaryk Prix v závodě na 400 km Britové Richards Wills a M.P. Milligan.
Některé HWM měly podobnou aerodynamickou "ploutev" jako Jaguar D-Type. Logicky zpočátku HWM uživala motory Alta, několikrát byl zabudován i Cadillac V8, ale nejčastěji používaný byl motor Jaguar z modelu XK 120. Údaje o parametrech vozu nejsou známy, ale uvážíme-li, že XK 120 měl obvykle výkon kolem 180 k při 5300 ot./min. mohlo toto auto slušně pelášit. Encyklopedia tvrdí, že skuteční nadšenci později montovali do podvozku motor z Jaguaru D. Pak se s nimi konkurenčně dalo bojovat ještě v šedesátých letech. Vůz používali ve své době jezdci zvučných jmen: Paul Frére, Stirling Moss, Peter Collins a další. S HWM - Jaguar z roku 1953 s motorem 3400 ccm jezdil v devadesátých letech veteránský Pohár cestovních automobilů známý rallye mistr Hannu Mikkola (druhý obrázek).


Prameny: R. de la Rive Box: Encyklopedie sportovních vozů, magazín Autosport 1993 a vlastní fotografie