FOLTYN.CZ   SPORTOVNÍ A GT VOZY   NABROUŠENÉ ŠKODOVKY   OSOBNOSTI   REPORTÁŽE, OHLASY   INZERCE   O SOBĚ   ODKAZY   E-MAIL


Vynalézavost diváků na GP Brno neznala v 70. letech mezíSe vzrůstajícím počtem diváků na rally se objevují různé přenosné lavice a oblíbenou diváckou pomůckou je "kastl" od piva. Tyto přenosné tribunky nejsou ničím ve srovnání s tím, co vymýšleli diváci na brněnském okruhu při mistrovství Evropy automobilů nebo MS motorek.
Návštěvnost na starém okruhu přesahovala dalece 100000 osob. Nebylo se tedy co divit, že k zajištění dobrého výhledu obětovali fanoušci nemalé úsilí a značnou vynalézavost. Jaké davy se na okruhu kumulovaly, je vidět na tomto obrázku, pořízeném při pohárovém závodě Ford Escortů Castrol Austria CUP 1976. Tento závod, mimochodem, vždy byl velkým show, protože vozy byly naprosto vyrovnané, a když to první přepálil, projelo celé pole vozů dveřmi napřed.Objevovaly se často konstrukce kotvené lany, většinou jako lavice na jednom, dvou nebo čtyřech sloupcích. Pamatuji se, že v prostoru Myslivna na novém úseku jsem se často setkával s dvojicí, které jsme říkali "pončo dvouhlavé". Ti, vybaveni kastlem piv, setrvávali na svém sedátku po celou dobu treninků a závodů a v případě deště si nasazovali pogumované pončo se dvěma otvory. Slézali jen kvůli přebytku tekutin. Vrchol v těchto konstrukcích určitě představuje zobrazená otočná sedačka pro čtyři osoby, kterou si diváci postavili u cílové rovinky. Faktem je, že se tyto podivnosti občas zřítily a natloukli si nejen padající, ale mnohdy i ti pod sedačkou. Myslím, že někdy koncem sedmdesátých let byly tyto konstrukce pořadateli zakázány.


V prostoru Farinovy zatáčky bývaly k vidění celodřevěné konstrukce, k jejichž zbudování používali fanoušci především smrkovou kulatinu. Většinou budovali tyto posedy už několik dní před závodem, aby nenarazili na spory ohledně lesního majetku a hospodářství. Pak dělali, že to tam už jaksi bylo.
Někteří diváci realizovali své dobyvatelské tužby alespoň zdoláváním všeho, na co se dalo vylézt co nejvýš. Jako tito, při treninku GP Brno 1975.

Doufejme, že takových extremů se při rally nedočkáme. Stačí pro zpestření pár jedinců na stromech.