FOLTYN.CZ   SPORTOVNÍ A GT VOZY   NABROUŠENÉ ŠKODOVKY   OSOBNOSTI   REPORTÁŽE, OHLASY   INZERCE   O SOBĚ   ODKAZY   E-MAIL


Dálková Midnight Sun to Red Sea Rally u Vyškova


Dálková rally mají svůj půvab a navozují atmosféru těch starých dobrých rally, kdy se také cestovalo a dobrodružství neznámých krajin a tratí bylo vždy spojené se sportovním výkonem. Účastníky rozhodně nemůžeme podezřívat, že se trať a rychlostní zkoušky učí nazpaměť. Midnight Sun to Red Sea (Od půlnočního slunce k Rudému moři) odstartovala 1.6. ve Švédském Ostersundu a směřuje do Akaby v Jordánsku. 8000 km za 21 dní. Nenechal jsem si ujít tuto podívanou.


A přiznám se, že jsem chtěl ulovit pár autíček do těchto stránek o sportovních vozech. Zvlášť spadeno jsem měl na tohoto krasavce Ford Capri Perana. Na trati jej vedli Britové Richard Martin-Hurst a Tony Devantier. V šestém dni rally byli na 3. místě absolutně a 2. mezi klasiky. Zjistil jsem, že se časově dá zvládnout ČK před startem do RZ a průjezd trati u Pustiměře. Rychlostní zkoušku nabídli pořadatelé z Hanáckého rally klubu Vyškov a jednalo se o osvědčenou "Podivickou" v téměř plné své bývalé délce z Prostějoviček k Radslavicím. Krásná lesní RZ.
V časové kontrole v Prostějovičkách pomalu odjížděly terénní vozy třídy Challange, které startovaly o hodinu dřív a už tam postávaly některé vozy Classics a Group N. Pofotil jsem Capri a černého Mustanga a hurá do Pustiměře.


Klasická Chovancova zatáčka, mokrá po přeháňce, slibovala divácké hody. První se přisypala Honda Integra vedoucí novozélandské posádky Joe McAndrew - Murray Cole. Byli o něco rychlejší, ale šest dní jízdy už vám dá cit pro trať, a tak zatočili po brzdícím bočním driftu celkem bez problémů.

Můj favorit a mazlík to posadil do zatáčky excelentně a odburácel do následujících serpentin. Paráda.
Následovalo nepříliš četné pole dalších vozů, z nichž oko pohladily zejména tři Mustangy, Poršátko, Cortina a nezbytná okrasa všech veteránů - Volvo. Tentokrát 122 S. Ve třídě současných Enek za pozornost stálo BMW Americké posádky Shaver - Bennett. Oplíci byli většinou z australských a britských montážních linek (Holden Astra a Vauxhall Astra). Z následujících snímků je možné vidět, že mokro a neznámá trať připravili jezdcům krušné chvilky.
Pánové však jeli pěkně a jejich autíčka byla krásná.
Bohužel, díky navigační chybě spolujezdce se lehce vymlaskla posádka Nik Berg a Tim Bampton na Toyotě Prius. Pravým předním skočila přes náběhovou část jednoduchého svodidla, což asi zanechalo stopu na zavěšení. Přes příkop, nad kterým uvízli, nešlo vůz vrátit na trať, takže museli čekat na jeřáb.


Malá skvrna na pěkném zážitku.